23 Ocak 2018 Salı

Sensörlü Cennet Kapısı - Hasan Uzun

Sensörlü Cennet Kapısı
Hasan Uzun
Kitab-ı Hayat yayınları
182 sayfa

ARKA KAPAK

“Siz benim neden cennete gittiğimi nereden bileceksiniz.”

Kıyamet kopmuştur, mahşer yerinde herkeste bir telaş bir telaş...

Sonra bir anons duyulur:

“Cennete Kur’an’sız girilemeyecektir.“

Bu anonsu duyanlar hemen Kur’an arıyorlar ve herkesin yanında, dünyadayken evlerinde bulundurdukları Kur’an-ı Kerim’leri beliriyor.

Herkes büyük bir sevinçle Kur’an’larına sarılıyor “Cennetin anahtarını bulduk“ dercesine...

Düşün ki sen ile ben de cennetin kapısındaki görevlilerle beraber orada bekliyoruz.

Bir süreliğine olayları izlemek için onlardan izin almışız.

Gör bak neler olacak.

BENİM YORUMUM


Merhaba arkadaşlar. Bu ayki kitap yorumlarım biraz gecikti kusura bakmayın ama gayet verimli bir ay geçiriyorum kitap okuma konusunda :) Hasan Uzun'un kitabını uzun zamandır bekliyordum. Nihayet kitabı okudum ve yorumumu yazıyorum. Kitap ismi ve arka kitap yine bir Hasan Uzun klasiği olarak "dikkat çekici" ve "etkileyici" olmuş. Ve yine kitap ismine yönelik bir tane hikaye var başka da yok. O yüzden kitap ismine çok takılmayın :d Hasan Uzun, benim için ne yazarsa okurum dediğim yazarlardan biri. Her kitapta olduğu gibi sayfa sayısı sondan başlıyor. Yani sayfa 182'den başlayıp 0'da bitiyor :) Hasan Uzun'un dediği gibi sayfa kaçta olduğun değil kitabın bitmesine kaç sayfa olduğu daha önemli. Neyse kitap hakkında konuşayım artık :)

Kitabı alır almaz hemen okudum kitap kapağı çok güzel olmuş. Ama kalın kapaklı kitap kapaklarını daha çok seviyorum. Umarım bir dahaki kitap öyle olur :) Daha ilk sayfadan yazar okuyucu ile irtibata geçmeye çalışmış. Çoğu yazarın yapmadığı bir şey. Ya da en azından benim bildiklerimin :) bir yazar ile sosyal medya üzerinden tartışabilmek çok güzel bir duygu. Üstelik hemen cevap veriyor :))

Kitaptan alıntılar ile devam edeyim :)

Kitapları değerli yapan içindekilerdir. Sen cennete götürecek kitabın içindekilerden ziyade dışına odaklanmışsın. Okumamak için kendine güzel bir "kılıf" bulup o kılıfla da kitabı kapatmışsın ve bir güzel duvara asmışsın. Bu yüzden bu şartlarda seni içeri alamam.

Hasan Uzun burada kinaye yapmış kılıf derken. Gerçekten güzel ifade etmiş. Kur'an okumayıp müslümanım diye geçinen insanların muhtemel sonunu açıklıyor. Bu arada kitapta içindekiler kısmı yok dikkatimden kaçmadı :))

Asıl Kur'an'a hürmet onu anlamaktır ve uygulamaktır. Hayatın merkezine onu yerleştirmektir.

Fazla söze gerek yok :)

Bu arada kitapta yine bol bol ayet ve hadis var. Konu hakkında tam yerinde verildiği için çok iyi olmuş. Zaten anlaşılmayan yerler olursa diye bol bol samimi dipnotlar da var :))

Müslüman insan, kendi inancını ortama uyduran değil, ortamı kendi inancına uyduran olmalıdır.

Bu söze aşırı katılıyorum. Sözde müslümanlar yok bunun yeri değil işimden olurum gibi bahaneler ile farzları özellikle namazları terk ediyor bu yazı onlara gelsin. Bu arada burada bayanlara tokalaşmamaktan bahsetmiş Hasan Uzun. Kesinlikle haklı. Malesef değer verilmiyor buna.

İnsanlar etraflarından borç verip gelmeme olaylarını duya duya borç vermemekten soğusa da sen gerçekten güvendiğin insanlara borç vermeye devam et.

Bu söze de katılıyorum. Hiçbir iyilik karşılıksız kalmaz. Sen iyi olmaya devam et :)

"Derslerinden geri kalır" diye çocuğu televizyondan uzak tuttuğumuz kadar, "ahlakı bozulur" diyerek ekran karşısından uzak tutmuşluğumuz var mıdır?


Şu televizyon gerçekten özellikle çocuklar için çok zararlı. Günde 10 saat açık olan birçok ev var. Resmen televizyondan öğreniyorlar dünyayı çocuklar. Sonra bu nesil niye böyle?


Kısasa kısas bölümünde Hasan Uzun idam cezasının ülkemize gelmesinden bahsetmiş. Kesinlikle hak veriyorum. Başka Özgecanlar olmasın artık!


1. Sınıf 1. Ders helal ve haram konusunu çok sevdim. Herkesin dilinde olan bir şey, Türkiye'de eğitim sistemi çok kötü diye. Ama çözüm yolu üreten yok. Ne yapmalı deyince herkes susuyor. Hasan Uzun bu konudaki fikirlerini çok güzel belirtmiş. Sadece bu konuya özel kitap çıkarsa keşke :) neyse sahiden de 6 yaşından itibaren helal ve haram kavramlarını öğrenmek çok iyi bir fikir. Okullarda sadece matematik fen gibi dersler değil din kültürü ve ahlak dersleri de güzelce anlatılmalı. Yoksa eğitimli canavarlar nesile girebilir. Kimse tehlikenin farkında değil mi?

Saat konusu da favorim olabilir belki :) dakik olmak lazım arkadaşın ile saat 10.00'da buluşacağım dediysen o saatte orada ol. 15 dakika geciksem ne olur deme. Onun yerine 15 dakika erken gel o zaman. Hadi arkadaşın seni affetti. İşe vaktinde gelmeyen insan direk kul hakkına giriyor. Bu hesap kitapta yok ben kendim yapıyorum. Haftada 40 saat ayda toplam 160 saat çalışan bir memur düşünün. Her gün 10 dakika gecikme olsa haftada ortalama 1 saat etse ayda 4 saat eder. Demekki o 160 saatin 4 saati yani 40'ta biri kul hakkına girer. 3000 tl maaş alıyorsa 75 tl'si ona haram olur. Haram para da bir şekilde çıkar insandan. Çok mu abartıyorum sizce? Müslüman insan hassas olmalı...

Hasan Uzun kitabında yahudi mallarını boykot etmeyi, marketlerden aldığımız ürünlerde "helal" yazısını aramamız gerektiğini ve gimdes'ten de bahsetmiş. Tebrik ediyorum çok güzel konular. Helal dünya marketlerden de bahsedilse tam olurmuş :) konu uzasın istemiyorum merak eden araştırsın :) bu konu hakkında kısa bir yazı yazacağım bir ara :)

Hasan Uzun şimdi vereceğim linki kitabında olduğu gibi paylaşmış. Çok güzel bir hikaye, okuyup geçmemek ders almak lazım.

http://www.islamveihsan.com/huzemle-turkiye-hadis-birincisi-oldu.html/amp

Bazı ebeveynler; kız evlatlarını hiç eş veya anne olmayacakmış gibi ama hep sınavdan sınava, kariyerden kariyere koşacakmış gibi yetiştiriyorlar. Sonucunda da sınavlarda çok başarılı fakat 25 yaşında iken bile evliliğe hazır olmayan kızlar ortaya çıkıyor.

Çok haklı. Bazı demiş ama bence çoğu dese de olur. Günümüzde malesef öyle. Sadece kızlar için değil erkekler için de öyle. Evlilik yaşı gelince de hiçbir hazırlık yapılmadan evlenince öğrenirsin tarzı geçiştiriliyor. Çok yanlış.

İyi bir kitap okuru yetiştirmek, iyi bir çocuk yetiştirmenin en önemli aşamalarındandır.
Çocuklarda tablet ve telefona hayır kitaba evet :)

Bir Hasan Uzun klasiği olarak yine kitapta, kitap tavsiyeleri var. İlk defa onun verdiği tavsiye kitabı o demeden aldım :) gerçi facebook sayfasında bahsetmişti ama o zamanlar bu kitap yoktu :) dediğim kitap Kur'an bana ne diyor? Ben de tavsiye ederim. Çok iyi bir kitap. Kur'an'ı anlamamız için bu tür kitaplar şart. Kur'an okumalıyız ama sadece arapça kısmını değil. En önemlisi okuyup, anlayıp amel etmek :) hâlâ okumuyorsanız şeytanın bacağını kırın hemen bugün başlayın derim :)

16 saatliğine, 24 saatliğine modemlerimizi veya prizlerimizi kapatabilme iradesine sahip olmadığımız için hem bizlerin hem de çocuklarımızın aklına kitap okumak diye bir düşüncenin gelmesi sürpriz sayılabilmektedir.

Hasan Uzun burada hodri meydan demiş resmen. Hadi bakalım 24 saat televizyon, telefon, internet veya başka bir türevi yok. Yapabilir misin ha? Hadi bakalım!? Eğer sen yapmıyorsan çocukların da yapmaz tabiki. Ondan sonra çocuklar tablet telefon çok oynuyor dersin. Suçlu kim acaba?

Sonuç olarak gördüğünüz gibi Hasan Uzun yine her telden çalmış kitabında. Bazı bölümlerde konuya paralel mükemmel hikayeler var hepsi de çok güzel. Sohbet eder gibi yazılmış zaten hemen okuyup bitirirsiniz. Diğer kitaplarını okumayan varsa şiddetle tavisye ederim.

Hadi iyi okumalar :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuduysan ses ver!